Yetim Aylığı Hakkında

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Khan23
  Khan23's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Temmuz/2015
  Erkek

  2018 Haziran ayına kadar babamdan kalma emekli maaşından pay alıyordum ancak liseden mezun olduğum için maaşım kesildi(Erkek çocukları öğrenimlerine devam etmeyince 18 yaşında kesiliyor).Muhtemelen üniversiteye girerim düşüncesinde olduğum için yaz boyu herhangi bir başvuruda bulunmadım.Sonra normal tercihlerde yerleşemedim ek tercih yaptım yine yerleşemedim.Mecburi tekrar hazırlanmak zorunda kaldım.Ardından ekimin ilk haftası SGK'ya dilekçe yolladık işte benim payımın ablama ve anneme dağıtılması için.(İadeli/taahhütlü)Ancak 1 küsür ay geçmesine rağmen hiç ses seda yok.Sadece 2 hafta kadar önce teslim edildiği hakkında kartı teslim aldık PTT'den.

   Konu ilgili sorularımsa şu şekilde;
  -Dilekçenin cevabını nasıl öğrenebilirim ? Beklemekten başka yapabileceğim bir şey var mı ?


  -Temmuz-Kasım arası 5 ay boyunca maaş almadım bunu toplu şekilde tahsis edebiliyor muyum ?

   

  -Eğer maaş ablamla anneme bağlanırsa %20 oranında değeri düşüyor sanırsam.Seneye üniversiteyi kazanıp öğrenci belgesi ile başvurunca tekrar %100'ünü alabilir miyim ?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   

  Not:Umarım konu yanlış yere açılmamıştır.Eğer öyleyse şimdiden özür dilerim.

  Khan23 tarafından 05/Kas/18 23:14 tarihinde düzenlenmiştir

  We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  yarasaadam
  yarasaadam's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Haziran/2011
  Erkek

  bulundugun  ılcedekı beledıye bınasına  ugra ve  de sosyal yardımlar bolumu ıle gorus onlar bu  konularda yardımcı olurlar 


  yazabıldıgın kodu yaz ben bırgun onunda ustesınden gelırım :)
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Khan23
  Khan23's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Temmuz/2015
  Erkek
  yarasaadam bunu yazdı

  bulundugun  ılcedekı beledıye bınasına  ugra ve  de sosyal yardımlar bolumu ıle gorus onlar bu  konularda yardımcı olurlar 

  Teşekkür ederim.

   

  Dilekçeyi takip etme şansım var mı peki ? 


  We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cankol
  cankol's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Haziran/2008
  Erkek

  Benzer şekilde bir zamanlar bende maaş aldım hocam. SGK'ya güvenme. Dilekçeyi genel müdürlüğe gönderdiysen, maaşın hangi ilde bağlandıysa o ilin SGK müdürlüğüne git orayla görüş. Çünkü merkez hiçbir işlem yapmıyor bütün işlemler dosyanın olduğu müdürlükte yapılıyor.

  bana da aynı durum oldu aylarca maaşı kesmediler, genel müdürlüğe gittim biz birşey yapamayız dosyanın oldugu müdürlüğe gidin dediler. böyle bi genel müdürlük yani. ben ardından bimere yazdım 1 hafta sonra maaş kesildi. O yüzden sen ilk maaşın bağlandığı ilin sgk müdürlüğüne git orayı zorla bütün iş orada dönüyor.

  Temmuz-kasım arası maaşını almaya bilirsin aktif öğrenci olmadığın için. Maaşın diğer kalanlara baglanması ise, 900 lira maaş kaldıysa babandan 3e bölünerek yatar herkese, bir kişinin maaşı kesilince o maaşın dediğin gibi %20si kesilerek diğer maaş alanlara pay edilir.

  Ancak burada da bir sıkıntı var, dosyayı takip etmezsen senin temmuz-kasımda almadığın maaşı toplu olarak ödemezler annenle ablana, müdürlüğe gidince bununda üstünde dur. benim maaşım kesildiğinde kardeşime yatmamıştı.

  tüm bunları hem tecrübe hem de sgkda müfettiş olan arkadaşımla görüşerek çözdüm. sgk çok sıkıntılı bir kurum Allah sabır versin. ama dediğim gibi cimere bimere hepsine yaz çiz müdürlük seni tatmin etmezse ve biraz yorucu can sıkıcı olsa da git müdürlüğe yoksa kesinti de olur eksik ödeme de alırsın hatta üstüne seni borçlu çıkarıp faiziyle geri isterler ( bu da başıma geldi).


  imza.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  darkroques61
  darkroques61's avatar
  Kayıt Tarihi: 26/Aralık/2009
  Erkek

  Benim de erkek, kız kardeşim ve annem alıyor bağlanırken öğrendiğim herheangi biri kesildiğinde pay edilmediğiydi şöyle kız kardeşim işe başladığında onun payı diğerlerine bölünmüyor %50 anne %25 çocuk oluyor zaten geneli böyle dağıtılıyor maaşın %25 kesiliyor 2 çocuk olursa %100 alınabiliyor.. Demişlerdi bağlarken..


  Kendine İyi Bak ..
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  hipokondriyak
  hipokondriyak's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Temmuz/2007
  Erkek

  hangı ıl mudurlugune / ilçedeysende ılceye o ılceye gıt . memur ıplemezse yetkılı bırıyle gorusmek ıstıyorum de mudurun kapısına dal gıt dırekt. 

  ceket/takım elbıse gıy gıt devlet daıresine kravat takmana gerek yok sekıllerı degısıyor duz memurun. 

  neyse ıl ılce sgksına gıt ıslemı oralar yapıyor merkez onlara atıyor olmadı ılcede yenıden dılekce yaz o sekılde takıbını yap.

  üniversite kazanırsan 25 e kadar maasını alabılırsın dıye dusunuyorum. yenıden aktıfe alabılırler statunu ama takıp etmen lazım . dilekce verınce hangı brım bılmıyorum mutlaka dılekce numarası ıste , dilekce numaranı mutlaka al. 

  sonra cevabını alırsın. eskı dılekcenın numarası varsa onunla da sorgulatabılırsın uzaktan olmaz takıp etmen lazım 


  Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür.
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  PanxeR
  PanxeR's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ekim/2007
  Erkek

  babam emekli iken 1.200 alıyordu vefatından 2 yıl geçti şuan ben okumadığım ve 27 yaşında olduğum için bölünmüyor direk 1.400 tl yatıyor normal midir ?


  www.premiumregion.com Alldebrid Türkiye / IDM Türkiye yetkili bayi. ulaşmak isteyen mail atsın tyfn.panxer@gmail.com yada telegram http://t.me/PanxeR
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Khan23
  Khan23's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Temmuz/2015
  Erkek

  @cankol

  Bugün yarın sgk'ya uğrayacaz anlaşılan. Sıkıntılı kurum oldupunu duymuştum inşallah beni çok uğraştırmazlar.Sgk'da çalışan bir mürit olsaydı keşke ona sorgulattırabilirdim. Teşekkürler bilgilendirme için.

  @darkroques61

  Toplam maaş 2.000 tl'ye yakın 1000 annem 500 ben 500 ablam alıyor. Benimkini eğer ablamla anneme bağlarlarsa annem 1200 ablam 700 alacak sanırsam.

  @hipokondriyak

  Hocam önce normal gideyim baktım pek iplenmiyorum öyle takım elbise/ceket felan çekeyim çünkü pek tarzım değil takım elbise :D

  @Panxer bilgim yok hocam


  We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
Toplam Hit: 375 Toplam Mesaj: 8
sgk maaş